Novinky
Funkčné oblečenie na zimu a jar

V našej ponuke nájdete kvalitné oblečenie od značiek Rivelo, Spiuk a iných. Pozrite si nepremokavé, softshelové a teplé bundy, ktoré ocení každý cyklista. Sú v dámskom a pánskom prevedení.Nohavice proti...

viac
https://www.facebook.com/dragbicykle/

Základné pravidlá pre pohodlnú jazdu-oblečenie

Úvod Základné pravidlá pre pohodlnú jazdu-oblečenie

Premýšľali ste niekedy o tom prečo vrcholový cyklisti pri pretekoch alebo extrémnom tréningu nemajú krče, nie je im teplo alebo zima. Prečo sa cítia dobre a aj tak dobre vyzerajú?

Aj vy máte svoje ciele na sezónu, výlet, dobrodružstvo alebo preteky. Nech máte akýkoľvek ciel, treba byť pripravený.

Začína to správnym oblečením od hlavy po päty. Za jeden deň sa môže vystriedať viacero druhov počasia, vietor, alebo aj dážď či sneh. Podľa toho, kam sa vidáte a aký terén si vyberiete sa rozdeluje oblečenie na 5 základných častí:

Základná vrstva:

Su to tičká s funkčných materiálov ktoré odvádzajú pot, sú telpé alebo v teplom počasí chladia. Vytvárajú medzi pokožkou a tričkom vrstvu ktorá je dvoležitá na odvod vlhkosti aj tepla. Na výber je mnoho druhov- bez rukávov s krátkym rukávom alebo s dlhým. Treba si vybrať iba správnu veľkosť . Výber materiálov sintetický alebo merino.


Prvá vrstva:


Krátke nohavice takzvané Bib shortky s vložkou, majú odvádzať vlhkosť od pokožky a dobre sedieť- nemajú na tele volne vliať majú byť napnuté- natiahnuté ,aby držali svaly. Ďalšou dvôležitou funkciou je materiálové zloženie a vhodnosť pre daný druh bicyklovania. Niektoré sú vyrábané do studeného počasia iné do teplého a posledné do daždivého počasia. Niektoré sú určené pre horských cyklistov a majú ešte vrchné nohavice ktoré sú volné. Dlhé nohavice BIB tights sú určené pre chladnejšie dni alebo výstupy na kopce takzvanú strechu. Mateiál sa rozdeluje podľa zloženia, určenia od akej teploty sa používajú a či sú vodeodolné alebo UW odolné.  Vyrábajú sa pre pánov, dámy a deti. Správny strih, materiál,veľkost všetko spolu súvisí. Nevchajte si poradiť v predajni. K prvej vrstve patrí aj tričko s krátkym rukávom. Tiež má byť priedušné, rýchloschnúce, antibakteriálne a hlane musíte mať tiež správnu veľkosť. Volné tričká sa používajú pri MTB bikeroch ale pri cestných bicykloch majú byť na telo. Majú rôznu gramáž a štýl ušitia, krátke alebo dlhé rukávy podľa počasia.Reflexné prvky sú tiež dvôležitou súčasťu týchto výrobkov. Tiež sa vyrábajú v pánskej, dámskej a detskej verzii.

 

Vetruodolné bundy-softshel bundy:


Ráno krásne počasie ani len vánok a po opustení mesta naraz zima, vietor a slabý dážď, vy nemáte nič, čo by vás ochránilo proti tomuto počasiu. Preto to píšem -výber bundy ktorá vás ochráni proti vetru , ale zároveň aj odvádza pot a udržuje teplo je a trhu veľa. Takzvané softshelové bundy sú na to určené, vydržia aj slabý dážď ,neprefúkajú a hlavne zahrejú keď je zima. Nezabúdajtr na tieto drobné potrebné veci vo svojom šatníku. Prechladnuť sa dá vždy a pokaziť si celý výlet alebo dovolenku iba zlým oblečením nie je problém.

 

Ľahká bunda: Gilet


Ľahká ,vodeodolná bunda ktorá sa ľahko zabalí do trička, ochráni vás od lejaku, vetra aj zimy. Rýchlo sa dá na seba keď treba a aj zbalí keď už netreba. Udržje medzi tričkom a bundou vzduch ktorý zohreje a nepusti- nie je zima. Strih a materiál sú funkčné a kvalitne spracované. Vietor, dážď vás už neprekvapia. 

 

Slnečné okuliare


Chcete jazdiť od rána až do večerných hodín- potrebujete ochránné okuliare. Štýlový doplnok vás ohráni pred vetrom, UW žiarením, odletujúcimi kamienkami, nepohodlným žmúrením. Niektoré okuliare sa sami podľa jasu stmavia alevo opäť zosvetlia, niektoré majú výmenné sklá a otiene. Treba si vybrať také ktoré vám sedia nie ako v nich vyzeráte. Ochrana zraku pri športoch nielen pri cyklistike je veľmi dôležitá!

 

Príslušenstvo:

Rukavice- aby sa nešmýkala omotávka alebo grip.ochránia pred spálením slnkom, odvádzajú pot , majú kožennú dlaň a vycpávky aby vás ruky pri dlhých tratiach neboleli. Sú do zimy, tepla, dažďa , v rôznych veľkostiach a prevedeniach.

Helma-Veľa jazdov ju ignoruje. Je ju treba kvalitnú v správnej veľkosti, tvare a komforte. Udržuje hlavu v bezpečí pri páde alebo náraze. Je nespočetné množstvo druhov ,farieb ,výrobcov. Pre deti , dámy aj pánov.

Ponožky-návleky na tretry-toto je tiež kapitola sama o sebe! Treba mať ponožky na to určené nie obyčajné v tých sa potáte ale športtové ktoré inak držia nohu a odvádzajú pot, majú antibakteriálnu úpravu. Do chladných častí roka hrubšie a do tepla tenké ale tiež funkčné. 

Topánky-Tretry-vhodné pre horské alebo cestné bicykle. Sú buď v prevedení ako normálna topánka ale s vystuženou podrážkou aj tieto topánky sú vhodné - nie ako tenisky tie nevyhovujú a sú často príčinou úrazov.

MTB tretry sú s hrubou podrážkou a majú systém na nášlapné pedále, vhodné pre tento šport. 

Cestné tretry sú ľahké s tenkou podrážkou ktorá je vyrobená s kompozitných materiálov, majú rôzne zapínanie alebo koleččká na dotiahnutie. Záleží iba na vás akú kategóriu si vyberiete. 

Čiapka alebo šatka- tieto doplnky sú iba ako talizmany. Slúžia proti slnku-šiltovka alebo vetru- ak máte šatku na krku. 

Návleky na ruky,nohy a kolená-ochrana pri predpoklade že idete na hory alebo do proostredia kde môže byť zima. Výšlap na Mont Ventoux môže byť pekný ale hore bude zima a preto sa používajú tieto pomôcky. Lahko sa dajú zbaliť do trička na chrbáte a použiť kedy treba- nezabrjú veaľa miesta a dobre poslúžia.

Copyright 2018 - 2019 © dragbicykle.sk
"0" width="0" style="display:none;visibility:hidden">