Kategórie      
Výrobcovia / značky
https://www.facebook.com/dragbicykle/
Novinky a akcie e-mailom
Chcete od nás dostávať novinky priamo na váš e-mail?
Táto stránka je chránená službou reCAPTCHA. Zistiť viac.
Informácie získané prostredníctvom Google reCAPTCHA podliehajú Pravidlám ochrany osobných údajov a Zmluvným podmienkam spoločnosti Google a používajú sa všeobecné bezpečnostné účely (nepoužívajú sa na prispôsobenú reklamu spoločnosti Google).

Ako sa chrániť pred teplom a bolesťou pri bicyklovaní

Úvod Články o cyklistikeAko sa chrániť pred teplom a bolesťou pri bicyklovaní

Ako sa chrániť pred teplom a bolesťou pri bicyklovaní


Za ohromné potešenie z jazdy na bicykli, viac či menej platíme neznesiteľnou bolesťou rôzneho druhu: horia nám stehná, bolia nás kríže, máme stvrdnutý krk a ramená, prsty zvierajú riadítka ako po zásahu elektrickým prúdom a hlavne pekelne nás bolí zadok.

Bez ohľadu na to, či to voláte zadnica, zadok, riť, či prdel, je to skrátka jeden z kontaktných bodov s bicyklom. Ako predísť nežiaducej bolesti tam dole? Týchto zopár krokov vám urobí jazdu pohodlnejšiu.

 

Správny výber oblečenia-kraťasy alebo dlhé nohavice


 

Vaše chúlostivé miesta vyžadujú delikátne zaobchádzanie. Vyberte si kraťasy, ktoré vám sedia a nemusíte si ich upravovať pri pedálovaní.

Ak máte šortky príliš voľné, potom lietajú hore dole a škrabú, ak sú príliš tesné, tak sa zaryjú do tela. Uistite sa preto, že máte tie správne.

Dvôležitá je aj vložka ktorá tlmí narazy pri prejazdoch rôznym terénom. V neposlednom rade záleží aj na materiále ktorý má byť funkčný a odvádzať s pokožky pot.

 

Žiadne spodné prádlo!

Aj keď to väčšina skúsených cyklistov vie veľmi dobre, je to varovanie pre nováčikov. Pod cyklistické šortky si nikdy nedávajte spodné prádlo. Trenie medzi materiálom a kožou narobí škodu. 

 

Perte si odev

Pot, špina a kto vie, čo všetko ešte sa nekamarátia so spodnými partiami. Perte si šortky, či nohavice po každej jazde. Aj keď ste unavený a myseľ má namierené priamo na gauč, hodenie cyklo-oblečenia do práčky vás nezabije.

Nepoužívajte aviváž, inak zničí funkčnosť vášho oblečenia.

 

Používajte krém na zadok!


Nie náhodou o tom píšem. Je dvôležitý pri prevencii odrením, sparenín a hlavne napomáha pohybu a kĺzaniu. 


Vyberte si správne sedadlo!


Jeden z hlavných vinníkov bolesti sedacích partií je nevhodný tvar sedla. Ak sedlo nesedí vašej anatómii, budete cítiť bolesť skôr či neskôr, a to aj bez ohľadu na to, ako jazdíte alebo ako často meníte svoju pozíciu. Dokonca ani pravidelné pedálovanie v stoji vám neprinesie úľavu. Už prvá skúška by mala odhaliť, či sedlo unesie vaše tvrdé kosti a netlačí na mäkké tkanivo. Vyskúšajte rôzne druhy tvarov a vyberte to, ktoré vám bude sedieť najlepšie.

 

Nastavte si sedadlo vodorovne!

 

Aj keď vám sedlo výborne sedí, môže spraviť zle, ak je v nesprávnej pozícií. Špička hore, alebo dole presunie vašu hmotnosť a spôsobí bolesť perineálnej oblasti alebo citlivých partií.

 

Ak môžete používajte blatníky

 

Jazda v daždi vedie k mokrému zadku a ten zvyšuje trenie. Vtedy môžu pomôcť blatníky. Cestné bicykle vedšinou blatníky nemajú ale ak ich potrebujete dajú sa dokúpiť.


Používajte opaľovací krém


Pri osviežujúcom vánku rýchlo zabudneme na intenzitu slnečného žiarenia. Aby ste sa na slnku nespálili, mali by ste sa predtým, ako vysadnete na bicykel, poriadne natrieť opaľovacím krémom a v prípade, že vaša cesta trvá dlhšie, urobiť si krátku prestávku a natierací proces zopakovať.


Vyhnite sa najväčšej horúčave

Horúčava je najneznesiteľnejšia okolo obeda, preto sú najvhodnejšie hodiny na bicyklovanie doobeda a neskôr popoludní.

Vyberte si tienistú trasu

Pri vysokých teplotách sa odporúča zvoliť si tienistú trasu. Vhodné sú lesy alebo zelené parky so stromami – poskytujú nielen dostatočný tieň, ale vytvárajú tiež úžasný spôsob, ako si vychutnať prírodu a zabudnúť na každodenné starosti.

Veľa pite

Ak chcete byť na dvoch kolesách aktívni, určite sa budete potiť, a preto nesmiete zabudnúť pribaliť si dostatočné množstvo tekutín. Najvhodnejšie sú izotonické nápoje alebo šťavy, ktoré ostávajú v izolovaných fľašiach chladné aj na dlhších trasách.

Malé občerstvenie

Hoci vás v horúcom počasí netrápi veľký hlad, určite by ste mali myslieť na malé občerstvenie. Ovocie, tyčinky alebo oriešky sú ideálne na posilnenie a natankovanie novej energie.

Zabudnite na ruksak

Na všetko, čo potrebujete preniesť, by ste mali v lete používať batožinové tašky. Okrem iného vám poďakuje aj váš chrbát. Batožinové tašky sa dajú na bicykel ľahko zavesiť a ponúkajú dostatok úložného priestoru pre všetko, čo je potrebné pre príjemnú jazdu na bicykli v lete.

Ľahké a svetlé oblečenie

Najvhodnejšie je najmä bledé oblečenie z ľahkej priedušnej látky. Čo určite nemôže chýbať, sú slnečné okuliare – ochránia nielen oči pred UV žiarením, ale aj drobným hmyzom.

Prilba je potrebná aj v lete

Voľte bledé farby. Niektoré prilby majú tzv. vzduchové štrbiny, ktoré poskytujú sviežosť, pozor, prechádzajú nimi aj slnečné lúče.

 

Noste slnečné okuliare

Slnečné okuliare vás ochránia pred UV žiarením, ale hlavne zabránia tomu, aby vás oslepilo silné slnko. Najdôležitejším faktorom je UV filter. Pre šport sú vhodnejšie plastové okuliarové šošovky, lebo sú ľahšie a nehrozí poranenie oka pri rozbití okuliarovej šošovky. Nemenej dôležitá je pružnosť a odolnosť obruby proti rozbitiu.

Pomaly ďalej zájdeš?

V horúcom počasí spomaľte. Nie je dôležitý len cieľ, uvoľnite sa a objavujte na ceste veľa drobných, nádherných detailov…



Oddychujte

Občas je lepšie si dať na deň oddych, ak ste predtým dlho jazdili a váš zadok stále bolí. Dajte sedacím partiám dovolenku a uvidíte, že si ďalšiu jazdu viac užijete.

 


Copyright 2018 - 2024 © Bicyklový obchod,súčiastky,servis,oblečenie